Simptomi i znakovi poremećaja funkcije čeljusnog zgloba i žvačnih mišića
Bolovi, klikovi i zvukovi u području čeljusnog zgloba, otežano otvaranje ili zatvaranje čeljusti, nestabilan zagriz, bolovi u području žvačnih mišića, najčešće se pojavljuju u dobi od dvadesete do četrdesete godine života. Riječ je o temporomandibularnim disfunkcijama, skupu simptoma s kojim dolaze brojni pacijenti u našu polikliniku.
U Poliklinici Apolonija već dugi niz godina uspješno liječimo poremećaje rada čeljusnog zgloba i žvačnih mišića. Primjenjujemo kombinaciju tradicionalnog i suvremenog pristupa te terapijske koncepte nekoliko europskih škola funkcijske dijagnostike i terapije.
U poliklinici Apolonija slijedimo protokol liječenja čeljusnog zgloba koji se sastoji od 4 koraka:
- detaljna dijagnostika
- postupci uklanjanja funkcijskih podražaja i smanjenje podražljivosti sustava
- kratkoročna relaksirajuća terapija
- dugoročna korektivna i rekonstrukcijska terapija
Osnovu liječenja čini dijagnostička procjena uzroka nastanka pacijentovih problema. Osim kliničkih pregleda kojisu osnova uspješnog liječenja, u dijagnostici disfunkcija čeljusnog zgloba često se koristi Modjaw, trenutno najpreciznija i najnaprednija softverska dijagnostika.
Za razliku od tradicionalnih artikulatora koji su bazirani na prosječnim vrijednostima parametara zgloba, digitalni artikulator Modjaw je revolucionarni sustav pomoću kojeg možemo dobiti individualne vrijednosti čeljusnog zgloba našeg pacijenta. On omogućuje dinamičku analizu pokreta čeljusti u realnom vremenu. Kod naših pacijenata želimo pronaći idealni način otvaranja i zatvaranja usta te pomicanja čeljusti. Pomoću Modjaw sustava možemo lakše i preciznije postići pacijentov individualni zagriz.
U procesu liječenja utvrđuju se mehanizmi i uzroci bolnih stanja i rekonstruira pacijentov najmirniji i najopušteniji položaj čeljusti u zagrizu. Postizanje takvog položaja dovodi do stabilizacije i smirivanja simptoma što je primarni cilj koji se želi postići.
Kada se uspostavi stanje bez bolova sljedeći cilj je trajno zadržati takvo stanje. To se postiže na različite načine, ovisno o stanju žvačnog sustava svakog pojedinog pacijenta i potpuno je individualno.
Liječenje temporomandibularnih disfunkcija u poliklinici Apolonija vodi izv.prof.prim.dr.sc. Tomislav Lauc, čije profesionalno područja rada i usavršavanja jest, između ostalog, i liječenje bolnih stanja čeljusti.
Klikovi i zvukovi u području čeljusnog zgloba
Različiti zvukovi i klikovi, pucketanja, škljocanje ili preskakanje u čeljusnom zglobu vrlo su raširena i česta pojava kod osoba koje imaju poremećaj funkcije čeljusnog zgloba.
Dijele se na zvukove drobljenja (krepitacije) i klikove, koji nastaju kao rezultat pomaka zglobnih pločica. Nije svaki zvuk ujedno znak za opasnost, međutim, ako ih prate bol i otežano otvaranje čeljusti, sigurno će zahtijevati terapiju.
Bruksizam ili škripanje zubima
Ako patite od bruksizma, to jest nesvjesnog stiskanja čeljusti i čestog škripanja ili škrgutanja zubima, spadate u široku grupu pacijenata s temporomandibularnim disfuncijama.
Bruksizam se često događa tijekom sna, pa je osoba ponekad nesvjesna da škripi zubima.
Pregled u poliklinici Apolonija rezervirajte putem poziva, WhatsAppa ili popunite kontakt formu.
+385 1 4883 800 +385 91 4883 800